Утицај исхране на правилан раст и развој деце предшколског узраста је од изузетног значаја, а у исто време то је и кључан период за формирање исправних навика у исхрани.
Правилне навике стечене у предшколском узрасту чиниће снажан ослонац у очувању и унапређењу здравља као и у спречавању развоја незаразних болести у каснијем животном периоду.
Планирање исхране деце у предшколској установи Врачар обављају сарадници за исхрану, нутриционисти - дијететичари, у складу са Правилником о ближим условима и начину остваривања исхране деце у предшколској установи.
Усклађеност колективне исхране у предшколској установи са дефинисаним нормативима, одређених поменутим Правилником , добија додатну важност у виду кориговања евентуалних недостатака и неправилности породичне исхране.
Нутриционисти јеловник састављају на недељном нивоу.
За целодневни боравак деце у установи неопходно је обезбедити 75% енергетских потреба и 90% дневних потреба у протеинима животињског порекла, минералима и витаминима.
Удео хранљивих састојака, изражен у процентима у односу на енергетску вредност оброка износи:
- протеини 10%
- угљени хидрати 60%
- масти 30%.
Начела правилне исхране деце на којима се заснива програм исхране деце у предшколској установи су:
- Рационална исхрана – исхрана која обезбеђује адекватан енергетски унос у односу на узраст и пол;
- Оптимална исхрана – добро избалансирана исхрана, која обезбеђује све хранљиве састојке и заштитне материје у одређеним количинама и процентуалним односима;
- Разноврсна исхрана – која обезбеђује дневну заступљеност свих група намирница, рановрсна јела без честог понављања, при чему предност треба дати биолошки вредним намирницама;
- Сезонска исхрана – која подразумева заступљеност намирница зависно од годишњег доба;
- Уравнотежена исхрана – односи се на правилан дневни ритам оброка, у одређено време и у одређеним временским размацима.